12-04-1999

BSA i Grenaa har skiftet navn til Kære Børn

Grenaa Blad logo

- For at gøre det nemmere for vores kunder har vi pr. den 1. marts skiftet navn til »Kære Børn«, siger indehaveren af BSA i Grenaa, Børge Steen Andersen.


BSA var/er i forvejen medlem af kæden Kære Børn, som er en frivillig kæde med samarbejde indenfor markedsføring, indkøb, indretning med mere. Navneskiftet er foretaget i alle kædens 26 butikker landet over, og er en del af den fremtidige strategi om at være Danmarks førende kæde indenfor babyudstyr og smart børnetøj til de små i størrelsen 0 til 8 år.

- Hos Kære Børn finder man - uanset hvilken butik man frekventerer - et bredt udvalg, lige fra prisrigtig egen-import til alle de kendte moderigtige tøjmærker, hvor kvalitet er i højsædet. Man kan samtidig i Kære Børn møde veluddannede medarbejdere, hvor god faglig service og rigtig rådgivning til den enkelte kunde, er en mærkesag. Står man overfor at skulle købe barselsgave, står vi eksempelvis klar med gode idéer. Da vi kender de fleste af vore kunder har vi et godt overblik, så riskoen for dobbeltkøb af gaver ikke skulle kunne forekomme. Samtidig gør vi en dyd af smuk indpakning af gaver, siger B. Steen Andersen, der sammen med sit personale netop i disse dage kan udlevere Kære Børn's nye 1999-katalog, Det er på 72 sider fyldt med det nyeste nye indenfor babyudstyr.

- Kataloget viser et udpluk af vores vareudvalg i høj kvalitet. Deriblandt nogle varer, der kun fås hos Kære Børn-forretninger. For eksempel stoffer i mange flotte design og farver, som også kan fås i metermål, så man har mulighed for totalindretning af børneværelset. Vores vareudvalg er meget bredt. Lige fra udstyr til videoårvågning af barnet til en badestol, der giver en god og tryg følelse under badningen. Det flotte udstyr er suppleret med enkelte tips til forældre om hverdagsting, der gør livet med små børn tryggere og nemmere, fortæller B. Steen Andersen.


Kære Børn kan også tilbyde en landsdækkende gave- og bytteordning. Det betyder, at gaver, der er købt i den anden ende af landet, også kan byttes i den lokale Kære Børn-forretning.


I forbindelse med kædens udviklingsplaner er Jes Morell blevet ansat som ny kædechef. Han skal viderføre kædens succes ind i det næste årtusinde.


Man kan ringe til kædekontorets katalogservice og rekvirere det nye Kære Børn-katalog, eller blot hente det i den lokale Kære Børn-butik i Storegade i Grenaa. Man kan også finde kæden på Internettet, hvor den har hjemmeside-adressen www.kaereboern.dk.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000