08-03-1999 |
|
Fjolle & Ko - en ny forretning med børnetøj og sko i Storegade |
![]() |
Fra adressen Storegade 16 i Grenaa har Mai-Britt Karlsson netop åbnet børnetøjs- og børneskoforretningen »Fjolle & Ko«. Butikken er indrettet med systue i baglokalet, hvor hun selv agter at stå for produktionen af hendes helt eget design indenfor børnetøj. Derudover råder butikken over et varelager af tøj fra de kendte mærkevarefirmaer såsom Claire, Mini-Claire, Rohde, Arctic-Kid og Pom d'Api samt et godt udvalg i sko til små fødder.
Mai-Britt Karlsson er oprindeligt fra Grenaa, men flyttede fra byen til København for ni år siden. Her lod hun sig indledningsvis uddanne som håndarbejdslærer på Hellerup Håndarbejdsseminarium - ikke mindst med henblik på at starte for sig selv i tøjbranchen på ét eller andet tidspunkt. Noget der hele tiden har rumsteret i baghovedet på hende. Efter endt uddannelse har hun været beskæftiget som ekspedient i tøjbutikker i København. For to år siden kom sønnen Magnus til verden, og tankerne om at flytte tilbage til Grenaa tog efterhånden fart for hende og hendes mand.
- Vi ville gerne tilbage til familien, og da det lykkedes os at finde noget at bo i her i Grenaa, flyttede vi hjem. Vi har så været på udkig efter egnede lokaler til en forretning, og da lokalerne i Storegade 16 bød sig, slog vi til, siger Mai-Britt Karlsson.
Hendes plan er at sy en stor del af tøjet selv efter eget design, og så supplere varelageret med noget tøj fra kendte mærkevarefirmaer.
Navnet er jo lidt specielt, og er opstået via en ordleg, hvor der i et familieråd blev kastet en masse forskellige forslag op i luften. »Fjolle & Ko« endte med at blive vedtaget, fordi det skulle være et sjovt navn, som specielt de små vil kunne more sig over.
- Og det ser ud til at holde stik at dømme ud fra den respons, som min forretning har fået fra de forbipasserende skoleelever, slutter Mai-Britt Karlsson.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000