25-01-1999 |
|
Ny medejer hos Toyota i Grenaa |
![]() |
Toyota i Grenaa har fået ny medejer og har samtidig skiftet selskabsform. Fremover står Flemming Johansen og Lars Skipper i spidsen for et aktieselskab.
:Med ændringerne føler vi, at vi står godt rustet til fremtidens udfordringer,: forklarer Flemming Johansen, som sammen med Henning Rasmussen hidtil har stået for ledelsen. :Henning har valgt at prøve kræfter med nye udfordringer, og jeg er glad for, at vi med Lars har fundet en kompetent ny partner til posten.:
Lars Skipper har i 14 år været ansat hos Mazda i Auning. Han vil til daglig være ansvarlig for salgsafdelingen hos Toyota i Grenaa og glæder sig til at være med til at forme udviklingen.
:Med min baggrund har skiftet været et naturligt skridt, selvom jeg har været glad for min tid hos Mazda: forklarer Lars Skipper. :Dels er Toyota et rigtig godt og større bilmærke end Mazda, dels er Grenaa en større by end Auning.:
I samme åndedrag understreger Lars Skipper, at han forventer at have stor gavn af sine kontakter på Djursland. Både når det gælder privat- og erhvervskunder har den nye partner nemlig stor erfaring med i bagagen og regner med fra starten at sætte sit præg på forretningen.
Begge partnere hos Toyota Grenaa lægger vægt på, at den hidtidige professionelle holdning til kundeservice og den gode organisering af arbejdet bibeholdes. Her kan kunderne hente kvalificeret rådgivning før, under og efter et bilkøb - :og vil man blot kigge ind til en uforpligtende snak, skal man være mere end velkommen,: slutter Flemming Johansen og Lars Skipper.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000