04-01-1999 |
|
Blues for en far |
![]() |
Djurslands Teater præsenterer en såkaldt »stand-up monolog« tirsdag den 12. januar i Remisen, Markedsgade 60B i Grenaa. Odense Internationale Musikteater opfører nemlig denne aften forestillingen »Opfindelse af Ensomhed«, der af pressen er blevet beskrevet som »Blues for en far«.
Forestillingen er inspireret af den amerikanske forfatter Paul Austers første prosabog af samme navn. Auster er kendt blandt landets film-feinschmeckere med den Bodil-belønnede »Smoke« og dens efterfølger »Blue in the Face«. Opfindelse af ensomhed er en af hans mest personlige bøger, som behandler de teamer, der dukker op i hans øvrige værker: Den altid fraværende fader, tilfældets skæbnesvangre karakter og forbindelsen mellem ensomheden, erindringen og fortælleprocessen.
Forestillingen er som nævnt en slags stand-up monolog, der bevæger sig mellem erindringen og nutiden - suppleret med spøgsmål og kommentarer til og fra musikeren Morten Øberg. Skuespilleren Anders Nyborg vil med sit i teaterkredse velkendte nærvær og improvisationstalent lade humoren og musikaliteten være medskabende i det usentimentale og nøgterne billede af det vi husker, det vi fortæller og den ensomhed det indeholder.
Billetter sælges fra Djurslands Teaters kontor.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000