01-12-1997 |
|
Økonomimøde for svineavlere! |
![]() |
Mandag den 8. december sætter Djursland Landboforening fokus på økonomien i svinebruget. Mødet afholdes på Landbocentret i Følle.
Svinebedrifternes generelle økonomiske situation vil indledningsvis blive gennemgået og kommenteret af økonomikonsulent Erik Engvang. Svinebrugskonsulent Henning Amby vil efterfølgende belyse forhold, der kan forventes at påvirke svineproduktionen i fremtiden. -Hvilke muligheder og trusler gemmer sig i fremtiden? -Hvilke krav kan i fremtiden forventes i relation til miljø og etik? -Hvilken teknisk og prismæssig udvikling kan forventes?
I takt med udvikling af bedrifterne og svingningerne i indtjeningen fra svinebrugerne er behovet for stillingtagen til forvaltning af den tilstedeværende kapital voksende. Med udgangspunkt heri vil erhvervschef Erik Holme Pedersen, Djursland Bank under hensyn til risiko og afkast belyse mulighederne i kapitalforvaltning på kort og lang sigt. Overskudslikviditet og mere langsigtede investeringer i f.eks. værdipapirer, fast ejendom m.v. vil således være indgangsvinklen til behandling af emnet kapitalforvaltning. Der er sidste tilmeldingsfrist den 4. december.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000