01-09-1997 |
|
Mr. Bean indtager Grenaa Kino d. 5/9 |
![]() |
Mr. Bean - nærmere præsentation er unødvendig - er gået til filmen. På fredag den 5. september er der Danmarkspremiere på filmen »Bean«, og påny kan man tælle Grenaa Kino blandt landets premierebiografer i så henseende. USA har hidtil været forskånet for Mr. Beans mere end anstrengende tilstedeværelse, men det er slut nu med denne film. I denne tager Mr. Bean nemlig til Los Angeles - et ophold, der sætter sine tydelige og højst skræmmende spor i en by, der aldrig bliver helt den samme igen. Raceoptøjerne for år tilbage er vand ved siden af Mr. Beans hærgen i den amerikanske by.
Rollen som Mr. Bean spilles selvsagt af den eneste Bean, der findes, Rowan Atkinson, og filmen er instrueret af en anden englænder, nemlig Mel Smith, der er kendt for sit komiske partnerskab i »Smith & Jones« sammen med makkeren Griff Rhys Jones.
Filmen kommer til at køre parløb med thrilleren »Face/Off« med John Travolta og Nicolas Cage frem til og med torsdag den 18. september, hvorefter endnu en Danmarkspremiere tager over i form af fortsættelsen af Jurassic Park, »The Lost World«.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000