28-07-1997

Ebeltoft-kunstmaleren Else Ploug Isaksen udstiller i Baunhøj Mølle

Grenaa Blad logo

Fredag den 25. juli afholdtes fernisering på en ny udstilling i Baunhøj Mølle i Grenaa. Der er tale om en udstilling med værker af Ebeltoft-kunstmaleren Else Ploug Isaksen, der er født i 1959.

Hendes uddannelsesmæssige baggrund er ophold på Det Jyske Kunstakademi's grafiske afdeling fra 1982-1985, og derefter afdelingen for maleri fra 1986-1988. Derefter har hun fungeret som lærer på Grafisk Skole i Århus. Hun har deltaget med og på officielle udstillinger siden 1983, hvor hun debuterede med sin deltagelse i udstillingen »Multikunst« i Musikhuset i Århus. Hendes første censurerede udstilling var Kunstnernes Sommerudstilling i 1985, og hun har undervejs i sin kunstneriske karriere solgt værker til Århus Kommune, Århus Amt, til private og kunstforeninger og lavet udsmykning i Puk-pladestudiet ved Randers. Hun har modtaget støtte fra Vejlensersamfundets legat, Cohn Legatet, Kulturministeriets legat til yngre kunstneres udstillingsvirksomhed med flere.

Udstillingen i Baunhøj Mølle omfatter malerier og tegninger. Billederne udgør en samlet helhed, hvor man begiver sig ud på en rejse i en lydløs og tavs verden. Else Ploug Isaksen har udviklet en selvstændig stil, hvor hun i store og små malerier manifesterer en blid, billedskabende kraft - for eksempel i kompositioner omkring undervandsfotografier, som herstående foto-illustration er et eksempel på.

- Mine billeder insisterer med en gennemtrængende nødvendighed på maleriet som kunstform, selv i disse tider, udtaler kunsteren, hvis udstilling kan beses i Møllen alle dage undtagen mandage frem til og med den 24. august.

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000