21-04-1997 |
|
Forbrugerrådets formand åbner Landbrugsmessen. |
![]() |
Forbrugeren er i bogstaveligste forstand i centrum, når Landbrugsmessen Gl. Estrup åbner lørdag den 14. juni. Det er nemlig formanden for Forbrugerrådet Kirsten Nielsen, der skal foretage den officielle åbning, når alt og alle er på plads på det store messeareal ved Auning lørdag formiddag.
Kirsten Nielsen har været formand for Forbrugerrådet siden 1979. Hun er civiløkonom af uddannelse og er medlem af et hav af råd og udvalg, bl.a. Det økonomiske Råd, Konkurrencerådet, Registerrådet og Forsikringsrådet. Derudover er hun i repræsentantskabet for Danmark Nationalbank og dommer i Sø- og Handelsretten.
Med valget af Kirsten Nielsen til at åbne messen ønsker messearrangørerne at sætte en tyk streg under, at målet med messen er en åben dialog og tæt kontakt med forbrugerne af landbrugets produkter.
Kirsten Nielsen skal iøvrigt efter åbningen deltage i en debat over temaet »Mad og mennesker«, hvor hun skal krydse klinger med Egon Kjær Sørensen, Østjydsk Familielandbrug og Jørgen Laursen Vig fra Danske Slagterier.NM i SkovhugningLigesom sidste år bliver der mange underholdende aktiviteter på messearealet. Skovhuggerne var sidste år en stor succes og i år er det lykkedes at få aftale om, at flere discipliner i de nordiske mesterskaber i skovhugning bliver henlagt til messen. Der kommer således både norske, finske og svenske skovhuggere, som skal dyste med danske kolleger.
Som tidligere omtalt markerer messen Valdemarsdagen søndag den 15. juni. Medlemmer af Randers Faldskærmsklub skal lande i den store opvisningsring med Dannebrog. Rosenholm Tamburkorps musicerer både ved flaghejsningen og ved åbningen lørdag og igen, når Dannebrog daler ned fra himlen søndag.
Også i år bliver der fransk hesteshow, som vises 3 gange i løbet af søndagen.4H-børnedyrskueSom et særligt trækplaster for børnene holdes Århus Amts 4H-børnedyrskue i forbindelse med Landbrugsmessen. Her er der mulighed for, at alle børn kan komme med deres kæledyr - fra de mindste til de største.
Der bliver bagekonkurrence for børnene, og børn, der udstiller, kan sammen med deres forældre overnatte på 4H´s campingplads på messearealet.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000