10-03-1997 |
|
Musikskolernes Dag på Gl. Estrup |
![]() |
Søndag den 16. marts samles 225 musikskolelever fra 15 musikskoler i Århus Amt til Musikskolernes Dag på Gl. Estrup Landbrugsmuseum ved Auning.
Dagen er arrangeret af Landbrugsmuseet Gl. Estrup og Samrådet af musikskoleledere i Århus Amt, der repræsenterer samtlige musikskoleledere i amtet. Formålet med dagen er, at give musikskoleeleverne en fælles musikalsk oplevelse sammen med elever fra amtets øvrige musikskoler. Samtidig kan publikum opleve den store bredde og det høje niveau, der kendetegner musikskolerne i dag.
Inspireret af de historiske omgivelser er overskriften for dagen »Alle tiders Musik«, og man vil på 5 forskellige scener have mulighed for at opleve musikskoleelever i alle aldre fremføre musik fra forskellige tidsperioder.
Der bliver 2 scener til klassisk musik, 2 rockscener samt en caféscene til specielle og større akustiske arrangementer. På dagen er der ophængt detaljeret program over alle aktiviteterne på de enkelte scener.
Dagen indledes med en stor fanfare spillet af Bette Big Band fra Them, og så går det løs på alle scener. Som eksempel på den store musikalske bredde på dagen skal nævnes et 20 mands strygerorkester fra Århus, 4 rockbands og et træblæserorkseter fra Randers, Rejseorkesteret, bestående af blandede akustiske instrumenter fra Skanderborg, marimbaorkester fra Odder, mange klaverindslag og et musicalindslag fra Grease leveret af Gjern Musikskole. I modsætning til tidligere er der også tilmeldt en del kor af forskellig størrelse og genre.
Der er gratis adgang for de medvirkende. Alle øvrige betaler normal entré til Gl. Estrup.
Arrangementet er støttet af Århus Amts Musikudvalg.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000