10-03-1997

Forårsopvisning ved RGI´s gymnastikudvalg i Assentoft- hallerne

Grenaa Blad logo

RGI´s gymnastikudvalg afholder forårsopvisning for foreningshold søndag den 16. marts i Assentofthallerne.

Der kommer ca. 1700 gymnaster på gulvet i løbet af dagen, så der bliver trængsel, masser af underholdning og mange glade ansigter.

Der kommer gymnaster fra 27 foreninger, og der er virkelig kommet gang i drengegymnastikken, da knap 600 af de deltagende er drenge.

RGI´s junior- og senioramtshold giver opvisning i løbet af dagen og der er ligeledes et hold sammensat fra foreninger i RGI, der viser Rope-skipping. Alderen spænder fra 3 til 70 år. Der bliver squaredance, aerobic, rytme- og springgymnastik, så gymnastikudvalget håber, det bliver en fryd for øjet at være til stede.

Om eftermiddagen vil der blive lavet et slags legeland i den ene hal et par timer og der vil være opsyn med børnene hele tiden.

»Kom til Assentofthallerne for at se og få lyst til at dyrke gymnastik i RGI´s lokalforeninger», lyder opfordringen.

 

[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]

© Grenaa Bladet 2000