27-01-1997 |
|
Ny feriebrochure fra Destination Djursland. |
![]() |
Djursland stikker atter næsen frem.
Destination Djursland - paraplyorganisation for turisterhvervet på Djursland - lader atter Djursland stikke næsen frem i form af en ny feriebrochure, der udgives i et oplag på 135.000 stk. på sprogene dansk, tysk, engelsk, hollandsk, norsk og svensk. Igen i år har området valgt at bruge titlen »Djursland stikker næsen frem«, idet området allerede er kendt for at være Jyllands næse.
Indholdet beskriver Djursland året rundt - herunder naturen. Det være sig muséer, attraktioner som Kattegatcentret og Djurs Sommerland, kulturseværdigheder, aktiv ferie, overnatning, livet i byerne, transportmuligheder. Endvidere indeholder kataloget en oplysningsdel med kort over Djursland, hvor de deltagende virksomheders faktuelle oplysninger findes. Ingen annoncer.Djurslandsbrochuren er udarbejdet som et rent hvervekatalog, og indeholder derfor ikke annoncer. Indholdet skal således primært beskrive Djurslands mange turistattraktive facetter. Brochuren er udarbejdet i samarbejde med 81 turisterhvervsvirksomheder samt handelsstandsforeningerne på Djursland.
Distributionen af brochuren foregår via deltagelse i Østjyllandskataloget, udstillinger, messer og work-shops i ind- og udland, Djurslands egne work-shop samt via Danmarks Turistråd og Danmarks Distribution på de relevante markeder. Den engelske version anvendes i forbindelse med markedsføring af Djursland og Grenaa Havn på Seatrade '97 messen i USA - herunder forsendelser til krydstogtoperatører, skibsmæglere og turoperatører. Endvidere anvendes den engelske sprogversion til forspørgsler fra øvrige markeder i Europa - herunder England, Italien, Polen, Rusland med flere.
[ Alle ugens artikler | Hoved oversigt | Grenaa Bladets hjemmeside ]
© Grenaa Bladet 2000