Tak til
 






  
05/05 2023

Fodbold – Danmarksserien herrer: GIF's kamp mod nedrykning er nu blevet endnu vigtigere

Efter vedtagelse af en ny turneringsstruktur er det blevet endnu vigtigere for Grenaa IF's Danmarksseriehold i fodbold at undgå nedrykning her i forårssæsonen.

GIF ligger før forårets kampe nr. 12 af 16 hold - to points over nedrykningsstregen. De tre sidste hold rykker ud, og det bliver ikke til Kvalifikationsrækken, som nu afskaffes, men helt ned i Jyllandsserien. På sit repræsentantskabsmøde vedtog Dansk Boldspil Union (DBU) nemlig at afskaffe Kvalifikationsrækken, der har været et såkaldt »buffer«-række mellem Danmarksserien og Jyllandsserien. Samtidig blev det vedtaget at ændre på strukturen i Danmarksserien. Der er nu to Danmarksserie-puljer med 16 hold i hver, og fra efteråret i år skal der være tre puljer med 14 hold i hver. Herfra skal der rykke i alt seks hold (to fra hver pulje) op i 2. division, mens der bliver en barsk kamp om at undgå nedrykning. Fire ud af de 14 hold i hver pulje skal rykke ud.
En arbejdsgruppe havde lavet et alternativt forslag, der gik ud på at oprette fire Danmarksseriepuljer med 14 hold i hver. Blandt dem, der gik ind for fire puljer, var Grenaa IF. Men det var DBU's forslag med tre puljer a 14 hold, som blev vedtaget.

Håber at kunne spare på kørsel

I en kommentar til sagen siger formanden for Grenaa IF's Fodboldafdeling, Tommy Jørgensen:
– Vi havde i GIF foretrukket en ny struktur med fire puljer med Danmarksseriehold. Det ville betyde langt mindre kørsel til udekampe til Fyn eller Sjælland og dermed også være positivt for vores økonomi, siger formanden.
Men den nye struktur i Danmarksserien bliver naturligvis kun aktuel for GIF, hvis klubben sikrer forbliven i rækken.
Alle DBU's turneringer skal fremover begynde om efteråret og slutte om foråret. Nedlæggelsen af Kvalifikationsrækken betyder også, at lokalunionerne i Jylland, på Fyn og på Sjælland fremover skal »aflevere« oprykkerne til Danmarksserien i juni mod hidtil november.
m.s.

Kilde: Grenaa Bladet

sof


 

Tak til
 

Kort Nyt

Indsend dine egne nyheder og læserbreve til:
nyheder@djurslands.net

Vi mangler frivillige, der har lyst til at arbejde med nyheder på hele Djursland. Skriv til redaktion@djurslands.net hvis du vil give en hånd med.

Nyhedsstrøm

RSS nyhedsstrøm
Hent nyhederne fra din egen nyhedslæser eller vis dem på din hjemme­side.

Net Nyt
Problemer med din opkobling? - Check Netstatus her

Download programmer for sikring af din PC - her

Brug for antispam til din mailserver - antispam